Astım ve Akupunktur

Solunum yollarını tıkayan ve nefes almayı zorlaştıran kronik bir hastalıktır. Astımda hava yolu, etrafındaki düz kaslar, alerjenler, duman, soğuk hava veya egzersiz gibi tetikleyicilere yanıt olarak kasılır ve mukus adı verilen yapışkan salgının üretimi artar; bu durum hava yolunun daralmasına neden olur.

Astım genellikle alevlenmelerle seyreden bir hastalıktır ve şu belirtilerle gider.

  • Nefes alırken hırıltı
  • Öksürük
  • Göğüste ağrı ve sıkışma
  • Nefes darlığı

Astım şüphesinde mutlaka göğüs hastalıkları uzmanınıza başvurunuz. Tedavisinde hekiminiz tarafından verilen ilaçları düzenli olarak kullanarak astım kontrol altında tutulabilir.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp olarak hastaları desteklemek için neler yapabiliriz?

Akupunktur, vücudun immün sistemini güçlendirerek direnci artırmakta ve enfeksiyona meyili azaltmaktadır. Vücudun kendi steroidini salgılatmakta ve alerjik reaksiyonları azaltmaktadır. Hastalık sırasında oluşan stres ve kaygıyı da azaltır.

Ozon Tedavisinin immünmodülatör olduğu ve oksidatif stresi düzenleyerek alerjik astımda tedavi edici rolü olduğu kanıtlanmıştır. Tedavi ile hastalarda enfeksiyon etkenlerinin giderilmesinin yanında immün sisteminin güçlendirilmesi, kanın oksijen kapasitesinin arttırılmasıyla dokularda gelişen hipoksi önlenir. Ozonun endotel hücrelerine etkisi sonucu düz kasların gevşemesi ile bronş spazmı çözülmekte ve solunum rahatlamaktadır. Ozon tedavisi sonucunda bu hastaların boğulma hissi, zor nefes alıp verme şikayetleri hızla düzelmektedir.

Nöralterapi ile yapılan uyarı sinir ağında yayılır ve sinir hasarlarının hepsi biyoelektriksel olarak düzeltilir dolayısıyla kan dolaşımı artınca o doku beslenir; lenf dolaşımı artınca doku artıklarından temizlenir ve sinir iletisi artan, düzenlenen doku ise daha düzenli çalışır ve kendini iyileştirme kapasitesi artar.

Nefes, yaşamın kaynağıdır. Doğru nefes alarak, hem akciğer kapasitemizi arttırırız, hem de stres ve kaygımızı kontrol edebiliriz.