Hakkımda

Anasayfa Hakkımda
Gül Kulan - DoktorTakvimi.com

Uzm. Dr. Gül KULAN

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı

1977 yılında Kütahya'da dünyaya geldim.

İnsanları hep çok sevdim ben ama daha o çocuk yaşlarımda, sadece sevmenin yeterli olmayacağını; insana ve insanlığa bu sevgimi bir şekilde aktarmam gerektiğini fark ettim. Takvimler 1995 yılını gösterdiğinde, Kütahya Ali Güral Anadolu Lisesi son sınıfta hayalim olan tıp fakültesini okumaya karar verdim. Böylece insanlara olan sevgimi, görev aşkına çevirebilirdim. Hayalim Hacettepe Tıp Fakültesi'ni kazanmamla gerçeğe dönüştü. Fakültedeki 5. yılımda fizik tedavi stajı yaparken rehabilitasyonun mucizelerini gördükçe etkilendim, etkilendikçe araştırdım ve karar verdim; uzmanlığım fizik tedavi ve rehabilitasyon üzerine olacaktı. Ankara Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda bu hedefimi de gerçekleştirdim. Artık bir uzman doktordum ve mesleğe her başlayan doktor gibi mecburi hizmetimi de yapmalıydım. 2006-2007'de adresim Adıyaman Besni Devlet Hastanesi idi. İlk göz ağrım, ilk emeklerim, ilk birebir uzman olarak aldığım hasta doktor ilişkisi dersleri…

Sonra pusulam güneyden batıya döndü: Gediz Devlet Hastanesi'nde 4 yıl görev yaptım. Ardından memleketime, bana doktor olma hayalini kurduran şehre hizmet edebilmek adına, Kütahya'ya döndüm.

Uzmanlığımın belki de tadını çıkara çıkara hani hastalarımın tabiriyle ağrıları dindire dindire, insanların yüzüne tekrar tebessümler kondura kondura çalıştığım bir hastanem vardı: Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği. Nörolojik (inme, spinal kord yaralanması, travmatik beyin yaralanması, parkinson, multiple skleroz), pediatrik (serebral palsi, spina bifida, hidrosefali, müsküler distrofi), ortopedik rehabilitasyon ve lenfödem konularında karşılaştığım pek çok hasta sebebiyle tecrübemi de arttırdım. En başta dedim ya, insanları çok seviyorum diye, işte bu sevgiydi bana hem doktor hem de hâlâ öğrenci sıfatını kazandıran. 3 yıldır hastalarıma daha faydalı olayım, dertlerine daha fazla alternatifle cevap verebileyim diye geleneksel tamamlayıcı tıp kurslarına devam ediyorum. Akupunktur, proloterapi, nöralterapi, kupa tedavisi(hacamat), ozon terapisi ile ilgileniyorum ve edindiğim her yeni bilgi daha faydalı olabileceğim duygusuyla beni daha da heyecanlandırıyor. 1 yıldır Özel Kütahya Parkhayat Hastanesi'nde hem nörolojik, pediatrik, ortopedik rehabilitasyon hem de geleneksel tamamlayıcı tıp alanında hastalarıma keyifle hizmet veriyorum.

Hayat tecrübesi içinde asıl önemli olanın farkındalık kazanmak olduğunu anlamam çok uzun sürmedi elbette. Değişim, dönüşüm ve farkındalık döngüsünde Access Bars eğitimi aldım. Bu eğitimimi de tamamladıktan sonra herkesin kendi değişimine önce kendisi katkı sağlasın diye Access Bars eğitimleri vermeye başladım.

Farkındalık kazanmak demişken benim en büyük farkındalıklarımdan biri neydi biliyor musunuz? Sadece tedavi etmenin yeterli gelmeyeceği. Bir doktor olarak, bir geleneksel tamamlayıcı tıp uzmanı olarak hastalarıma, dostlarıma, insanlara ayna tutmalıydım. Onlara ilham vermeliydim çünkü insanoğlunun kolay kolay erişemeyeceği bilgilere, kitaplardan kendi kendine okuyup edinemeyeceği tecrübelere hatta bazen dile getirmeye bile korktuğu dertlerinin çözümünü içinde barındıran tıp dünyasının bir ferdiydim. Tam da bu sebepten yaşam koçluğu eğitimleri aldım ve şu anda Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Eğitimi ile ayna olma görevimin çapını, alanını her geçen gün genişletiyorum. Hele ki tüm dünyayı kasıp kavuran bu salgın günlerinde sağlığın korunması, stresten uzaklaşmak, kaygılardan kurtulmak adına nefes terapisi, düzenli nefes egzersizleri ile hastalarıma hizmet ediyor olabilmek yaşadığım en büyük hazlardan biri.

Sevgi ve bilginin paylaşıldıkça çoğaldığını düşünenlerdenim. O nedenledir ki öğrenmeye, tecrübe etmeye olan ilgim sanırım son nefesine kadar devam edecek. Bu merak ve ilgi hastalarımla aramda sevgi tabanlı köprüler kurmamı sağladı.

Sevgi ve bilgi ile aşılamayacak hiçbir sorunun olmadığına olan inancımla sizleri de bu iki temel merakı edinmeye kişisel internet sayfamla davet ediyorum.

Uzm. Dr. Gül KULAN

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyonla ilgili tüm tanı ve tedavilerde bir telefon kadar yakınız. Hemen bizimle iletişime geçin.

Sertifikalar & Katılım Belgeleri