Akupunktur ve Sigara Bıraktırma

“31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü” ne güzel bir gün böyle, okuyunca bile mutlu oldum.

WHO’nun(Dünya Sağlık Örgütü) tanımına göre düzenli olarak günde en az bir adet sigara içmek sigara bağımlılığıdır. Yani günde 1 tane bile olsa sigara içmeden duramamak, içmek için yoğun istek duymak, içmemenin kişiye sıkıntı vermesidir. 1 adet sigarada 4500 zehir çeşidinin bulunduğu artık kesin olarak tespit edilmiştir. Üç tanesini yazsam yetecek bence.

Katran (Yol yapımında yola dökülen sıcak asfalttan çıkan dumanda bulunur.)

Arsenik(fare zehiri)

Karbonmonoksit (Doğal gazın bileşiminde bulunur.)

Çevrenizde sigara içenlere sadece bu üç zehirden söz edin ve başka hiçbir şey söylemenize gerek yok ama bazen yetmiyor işte. Yoksa her gün TV, radyo, medya bangır bangır sigaranın zararlarından bahsediyor, yine de her gün yeni sigara içiciler ekleniyor eskilerine.

Sigara bağımlısı olan dostlarınıza , eşlerinize ve sevdiklerinize sigarayı bırakma konusunda emredici, tehdit edici, hastalık ve ölümü hatırlatıcı tavırlardan uzak duralım lütfen, tam tersine karşıt tepkilere neden olarak içmelerine zemin hazırlamış olursunuz. Sigara bağımlısı bırakmayı kendi seçmeli ve gönüllü olmalıdır.

Sigarayı bırakmak için gelen bağımlılardan sadece kendi isteğiyle gelen ve motivasyonu olan hastalara akupunktur tedavisi uyguluyoruz. Kendimizi iyi, keyifli ve mutlu hissetmemiz, beynimizden salgılanan seratonin ve endorfin hormonları sayesinde gerçekleşiyor. Sigara içenlerde seratonin ve endorfin salgılama işi sigara tarafından üstlenildiği için vücudun otonomisi bozuluyor. Sigarayı bırakanlarda ilk hafta seratonin salgılanamadığı için zorlandıklarını söylüyorlar. Bu noktada devreye giren akupunktur sayesinde gerginlik, uyku kalitesinin bozulması, yorgunluk, sinirlilik, dikkat eksikliği, baş ağrısı, iştah artışı gibi sigara yoksunluğu şikayetleri hissedilmeden kurtulmak mümkün oluyor.

SİGARAYI BIRAKABİLİRSİNİZ, YETER Kİ İSTEYİN VE KENDİNİZE İNANIN.

Sevdikleriniz ve biz hekimler her koşulda destek olmak için yanınızdayız.

Şu an sigarayı bırakmaya gönüllü Erol abime gelsin bu yazım…