Zihnimi Dinlendiriyorum

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla birçok batı dilinde “derin düşünme” anlamına gelmekte olan olan bir terim olup, sözlüklerde, “kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığa ulaşmasına olanak veren, zihni denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad” olarak tanımlanır.

Meditasyon, birçok kültürde ve dinde uygulanan manevi bir arınma tekniğidir. Meditasyonda amaç, zihni boşaltmak, zihni ve ruhu dinlendirmektir. Meditasyon, hayatın stresinden uzaklaşmak ve farkındalığı arttırmak için çok önemlidir. Zihin sizi değil siz zihni kontrol etmeyi öğrenirsiniz, bu sayede daha iyi odaklanırsınız ve bu da ilgi duyduğunuz alanda daha başarılı olmanızı sağlar.

Meditasyon tekniği, yöntemi ve ismi değişir ama özü ve amacı hep aynıdır. Amaç zihni susturmayı öğrenmek, içsel sesi yani ruhun sesini dinlemeyi öğrenmektir. Zihni boşaltmanın en etkili ve kolay yolu nefes egzersizleri, zihni susturmanın en kolay yolu Access Bars’tır.

Beni Access Bars ve nefesle tanıştıran sayın Dr. Yeşim Tok hocama, nefes hocam ve hala meditasyon derslerine katılma fırsatı bulduğum sayın Meral Boylu hocama çok teşekkürler, emeğinize sağlık…